Palkintoraati painotti valinnassaan kaupan asiakastyytyväisyyttä, myynnin ja asiakasmäärän kehitystä sekä herkullisen ja ruokaisan ostosympäristön luomista asiakkaille.
Valtakunnan ja alueiden parhaat K-supermarketit julkistettiin ketjun vuosittaisessa tapaamisessa 18.9. Helsingissä.
Kauppias Janne Rinne on tunnustuksesta tyytyväinen: ”Tämä on aivan huippuhomma! Oli mukava ilmoittaa henkilökunnalle palkinnosta. Olemme jatkuvasti tehneet töitä sen eteen, että olemme paras ruokakauppa Rovaniemellä, mutta olemmekin koko Suomen paras!”
”Palkinto on osoitus kauppamme ja sen henkilökunnan onnistumisesta asiakkaiden palvelemisessa. Erityinen ylpeytemme on koko alueen paras hedelmä- ja vihannesosasto, leipäosasto sekä tuoretta lihaa, kalaa ja valmisaterioita tarjoava palveleva Herkkutori. Kiitämme asiakkaitamme luottamuksesta ja kauppamme kehittäminen tulee jatkumaan asiakkaiden toiveiden mukaisesti.”
”Valttimme on monipuolinen ja laaja, yli 15 000 tuotteen valikoima, jonka olennaisena osana on hyvä ja monipuolinen lähiruoan tarjonta. Suuri osa tuotteistamme tulee paikallisilta tuottajilta, muun muassa vihannekset kuten kaalit ja porkkanat. Lihapuolella lähitoimittajilta saadaan esimerkiksi karitsan lihaa ja tuoretta poronlihaa, joka tulee paikallisilta porojen kasvattajilta. Meillä käy myös paljon luomusta kiinnostuneita asiakkaita, ja heidän toivomiaan luomutuotteita olemme tilanneet muun luomuvalikoimamme lisäksi”, kauppias kertoo.
K-supermarket Rinteenkulmassa työskentelee kauppiaspariskunnan lisäksi 28 hengen ammattitaitoinen henkilökunta. Joukossa on useita ruokamestareita, jotka ovat saaneet alan koulutuksen K-instituutissa. ”Meillä asiakkaat saavat erityispalvelua esimerkiksi lihaan ja kalaan liittyvissä kysymyksissä. Ruokamestarimme antavat vinkkejä sekä arki- että juhlaruoan valmistukseen”, kauppias kertoo ja korostaa, että henkilökunnan osaaminen on onnistumisessa keskeisintä.