Jari Kalliala (40) on toiminut K-market-kauppiaana Harjavallassa yhdeksän vuoden ajan. Viimeiset vuodet hän on työskennellyt K-supermarket Runosmäessä ruokamestarina.
Jari Kalliala on kauppias kolmannessa polvessa. Jarin isä, Heikki Kalliala, toimi vuosia kauppiaana, viimeisimpänä kauppapaikkana K-supermarket Perniö, josta hän on jäänyt eläkkeelle. Kallialan kauppiassuvun ensimmäinen kauppias oli Jarin isoisä Bruno Kalliala, joka perusti ensimmäisen kauppansa Särkisaloon vuonna 1933.
Kallialan perheeseen kuuluu Suvi-puolison lisäksi kolme poikaa; Tuomas (3), Topias (7) ja Tony (13). Kallialat asuvat Liedossa.
K-market Tikanmaata uudistetaan lähiviikkojen aikana. Kaupan kalusteita ja kylmälaitteita uusitaan ja tuotevalikoimaa kehitetään. Kallialan tavoitteena on tehdä K-market Tikanmaasta entistä ruokaisampi ja monipuolisempi.
K-market Tikanmaa työllistää kauppiaan lisäksi kuusi ruokakaupan ammattilaista.
Tikanmaan nykyinen kauppias Satu Nurola siirtyy kauppiaaksi tammikuussa Turussa toimintansa aloittavaan K-market BioCityyn.