Jussi Sippola (30) on koulutukseltaan merkonomi ja valmistuu lähiaikoina Ruokakeskon Kauppiasvalmennukselta. Hän on työskennellyt viimeiset kymmenen vuotta K-supermarket Seinäjoella eri tehtävissä.
Jussin perheeseen kuuluu puoliso Katja ja kaksi pientä lasta: Emmi (3) ja Santeri (6). Katja opiskelee parhaillaan terveydenhoitajaksi, mutta tulee auttelemaan kaupan töissä aina, kun opiskeluiltaan ennättää. Sippolat asuvat Seinäjoella.
Vähäkyrö saa salaattibaarin
Salaattibaarit ovat viime vuosina kasvattaneet suosiotaan asiakkaiden keskuudessa. Herkkupadan tuorevalikoimaa tullaankin vahvistamaan muun muassa salaattibaarin muodossa. Asiakas saa koota salaattibaarista haluamansa salaatin 36 eri tuotteesta. Salaattibaarin ansiosta palvelutiskin kala- ja lihatuotteille vapautuu enemmän tilaa ja myös niiden valikoimaa voidaan kasvattaa.
”Tulemme panostamaan myös kaupan leipäosastoon, varsinkin paistoleivän osalta. Vastapaistetut makeat ja suolaiset leivonnaiset tuoksuvat kaupassamme aamuvarhaisesta iltamyöhään seitsemänä päivänä viikossa”, Jussi lupaa.
K-market Herkkupata työllistää kauppiaan lisäksi seitsemän ruokakaupan osaajaa. Kauppa palvelee asiakkaitaan maanantaista lauantaihin klo 8-21 ja sunnuntaisin klo 10-21.
Kaupan nykyinen kauppias Timo Niemelä siirtyy K-market-kauppiaaksi Vaasaan.