K-market Ivaloon tehdään mittavat uudistus- ja laajennustyöt, jonka jälkeen kauppa avataan K-supermarketina kesän jälkeen.
”Tulemme tekemään Ivaloon Ylä-Lapin nykyaikaisimman ruokakaupan”, lupaa Kari.
Kari ja Päivi ovat olleet aikaisemmin K-market Ivalon kauppiaina 16 vuotta ja viimeiset kaksi vuotta Rovaniemellä K-supermarket Eteläkeskuksen kauppiaina. ”Avasimme K-market Ivalon 18 vuotta sitten ja nyt pääsemme avaamaan samaan kiinteistöön uuden K-supermarketin, niin se elämä pyörittää”, Kari ja Päivi hämmästelevät.
Uusi K-supermarket Ivalo tarjoaa asiakkailleen laadukkaan, monipuolisen ja palvelevan tavallista paremman ruokakaupan. Kaupan sydämenä toimii Herkkutori-palvelutiski. Asiakkaat pääsevät nauttimaan myös kalatarjonnasta ja sen ympärillä olevasta osaamisesta.
Nykyaikaisen ruokakaupan palveluihin kuuluu myös verkkokauppa, ja K-supermarket Ivalossa avataan sellainen kaupan avautuessa.
”Saamme avuksemme K-marketista entuudestaan tuttua henkilökuntaa ja tarvitsemme ainakin toisen mokoman eli noin 10 henkilöä lisää uuteen K-supermarketiin. Rekrytoinnin aloitamme heti”, Kari kertoo.
”Meillä on kotitalo edelleenkin Ivalossa ja Päivi on syntyisin täältä. Vaikka viihdyimme hyvin Rovaniemellä, niin Ivalossa on meidän kotimme”, Kari toteaa. Päivin ja Karin harrastukset ovat maanläheisiä, veneilyä Inarijärvellä, marjastusta kotiovelta ja talvisin Kari kelkkailee ja Päivi hiihtää. Pariskunnan lapset ovat jo aikuisia ja asuvat Oulussa ja Tampereella.