Mikko Hallikas on työskennellyt kaupan alan eri tehtävissä K-ryhmässä vuodesta 1999 lähtien. Työuransa hän aloitti Heinolan K-citymarketissa ja on työskennellyt myös Lahden Launeen ja Paavolan sekä Nummelan K-citymarketeissa sekä Kouvolan Anttila-tavaratalossa. Ennen kauppiasuraa hän työskenteli tavaratalojohtajana Kajaanin Anttilassa.
Koulutukseltaan Mikko Hallikas on merkonomi. Lisäksi hän on suorittanut lukuisia K-ryhmän sisäisiä koulutuksia K-instituutissa. Ruokakeskon Kauppiasvalmennus on loppusuoralla.
”Kauppiasharjoitteluni suoritin Kouvolassa K-market Vahterossa Kari Kiiskisen ohjauksessa”, Mikko kertoo.
Iitti on uudelle kauppiaalle tuttu paikka, sillä hänellä on ollut kesämökki paikkakunnalla jo vuosia, ja kuukausi sitten hän muutti Kausalan keskustaan.
”Iitti on mukava ja vireä paikkakunta, jolle oman mausteensa tuo loma-aikoina lukuisat kesämökkiläiset. K-market Tiltuntori on hyvässä kunnossa, joten on mukavaa aloittaa kauppiasura tutulla paikkakunnalla hyvin hoidetussa kaupassa.”
”K-market Tiltuntorin palvelutiski on kilpailuvalttimme ja kehitämme edelleen myös tuoretuotteiden valikoimaa”, Hallikas lupaa.
”Vapaa-ajalla harrastan ulkoilua ja mökkeilyä. Nyt minulla on 15 minuutin matka kesämökille, joten vapaa-aikaani vietän tiiviisti mökkimaisemissa”, hän kertoo.
K-market Tiltuntorin nykyiset kauppiaat Aarre ja Mirva Mällinen siirtyvät työurallaan uusien haasteiden pariin.