Jussi (29) on työskennellyt urheilukaupan parissa toistakymmentä vuotta, joista viimeiset kuusi vuotta Turun Länsikeskuksen Intersportissa jalkineosaston vastaavana. Hän on K-kauppias toisessa polvessa: isä Markku Pajuniemi on toiminut muun muassa K-citymarket-kauppiaana Porissa.
Myös Sanna (27) siirtyy kauppiasuralle Länsikeskuksen Intersportista, jossa on työskennellyt tekstiilimyyjänä urheilu- ja vapaa-ajan pukeutumisen parissa.
Pajuniemen perheeseen kuuluu 2-vuotias Topi-poika. Perhe asuu tällä hetkellä Turussa, mutta uusi koti odottaa jo Raumalla.
”Tuntuu hyvältä päästä aloittamaan kauppiasura, olemme haaveilleet omasta urheilukaupasta jo pidemmän aikaa”, Pajuniemet toteavat.
Rauman Intersportin nykyiset kauppiaat Lassi ja Jenni Ikonen siirtyvät Intersport-kauppiaiksi Lappeenrantaan.
”Lassi on henkilökuntineen tehnyt hienoa työtä kaupalla, aihetta sen suurempiin valikoimamuutoksiin ei ole. Aiomme kuitenkin kevään aikana kehittää myymälän juoksukenkävalikoimaa ja -palveluja. Jatkossa tarjoamme asiakkaillemme ilmaisen jalka-analyysin sekä mahdollisuuden yksilöllisten pohjallisten tekemiseen jalkineostosten yhteydessä”, Jussi kertoo.