Tiina on toiminut vuodesta 2008 alkaen kauppiaana K-market Neste Oil Teiskontiellä. Kauppapaikka tuhoutui tulipalossa helmikuussa 2012, jonka jälkeen hän työskenteli liikenneasemapäällikkönä Teboil Pirkanhovissa seitsemän kuukauden ajan. Kukolta löytyy työkokemusta myös ravintola-alalta, jossa hän on työskennellyt pitkään muun muassa ravintolapäällikkönä, hovimestarina ja tarjoilijana.
”Yrittäjyys ja asiakaspalvelu ovat ominta alaani, joten olen erittäin tyytyväinen uuden kauppapaikan löytymisestä. Astetta isompaan kauppaan siirtyminen tuo mukavasti uusia haasteita ja odotan innolla töiden alkamista”, Tiina iloitsee.
”K-market Haukiluoma on profiloitunut selkeästi alueen asukkaiden lähikaupaksi, josta saa kattavan valikoiman peruselintarvikkeita ja jossa on helppo poiketa täydentämään päivittäisiä ruokaostoksia. Kauppa on hyvässä kunnossa, joten kiirettä uudistuksiin ei ole. Kuuntelen myös kaupan asiakkaiden ajatuksia siitä mitä he lähikaupaltaan toivovat.”
K-market Haukiluomassa asiakkaita palvelee neljä ruokakaupan ammattilaista, jotka siirtyvät uuden kauppiaan palvelukseen vanhoina työntekijöinä.
Kauppiaan perheeseen kuuluu miehen lisäksi kolme poikaa. Perhe asuu maatilalla, jossa arkea tahdittavat myös hevoset, koirat ja kissat.