Ruotsin ICA-ketjun neljästä kauppakonseptista Nära-lähikauppoja on 676 eli yli puolet ICA-kauppojen kokonaismäärästä. ICA-kauppiaalle lähikauppakonsepti merkitsee mahdollisuutta tehdä kaupastaan oman alueensa ja sen asiakkaiden näköisiä. Tukholman ydinkeskustan Sergelin torin ICA-lähikauppa myy paljon tuoretta kahvia, tuoremehuja ja noutosalaatteja. Tukholman monikulttuurisen esikaupunkialueen Sätran ICA-lähikaupasta taas löytää runsaasti eksoottisia tuotteita maailman eri kolkista.
Sergelin torin metroaseman kupeessa huippupaikalla on Ruotsin luultavasti ainakin liikevaihdoltaan suurin ICA-lähikauppa. ICA-kauppias Per Uhrströmin kaupassa käy keskimäärin 4500 maksavaa asiakasta päivässä, mikä liikevaihdossa vastaa noin 20 300 euroa nettona päivässä. ”Potentiaalia on valtavasti. 4500 kuittia päivässä herättää kunnioitusta”, sanoo kauppias nöyrästi.
Pitkän linjan kauppias Uhrström aloitti Sergelin torin ICA-lähikaupassa vuoden alussa. ICA omistaa kaupasta 90 prosenttia, mutta pitemmällä tähtäimellä kauppiaan tarkoituksena on saada kauppa omistukseensa.
Kauppa on avoinna joka ilta 23:een. Kaupan kotisivulla luvataan kattavaa asiakaspalvelua ja laajaa valikoimaa. Tarjolla on mm. pitopalvelu, mukaan ostettavaa valmisruokaa ja -juomaa, salaattibaari, tuoremehubaari, laaja automaattikahvien valikoima ja tuoretta kahvileipää. Kaupasta voi ostaa myös postimerkkejä ja reseptittömiä lääkkeitä ja asioida pikakassoilla. ICA Pankin oma pankkiautomaatti löytyy sisäänkäynnin vierestä.
”Ketjussa on tehty töitä, jotta asiakas voisi ostaa periaatteessa ihan kaikkea”, Per tietää. ”Mielestäni valikoima on tällä hetkellä liiankin laaja ja syvä, meillä on esimerkiksi seitsemän sortin Remoulad-kastiketta. Olen joiltakin osin hieman supistamassa ja selkeyttämässä valikoimaa.”
Kaksi kauppaa yhdessä kaupassa
Sergelin torin ICAssa tullaan ensin ns. esimyymälään, jota Uhrström kutsuu ”lyhyeksi kierrokseksi”. Sen varrelta voi ostaa mm. aamiais-, lounas- ja päivällisruokaa, herkullisen salaattibaarin antimia, tuorepuristettua mehua, suussa sulavia vastaleivottuja munkkeja ja wienereitä sekä tuoretta aromikahvia.
”Liikevaihdosta 65 – 70 prosenttia tulee lyhyeltä kierrokselta. Kahvia myymme keskimäärin 750 kuppia päivässä ja salaattia irtomyynnistä melkein tonnin viikossa.”
Monen asiakkaan hämmästykseksi ruokabaarin lähettyviltä avautuu ikään kuin isompi kauppa. Tätä tilaa Uhrström kutsuu ”pitkäksi kierrokseksi” ja se muistuttaa enemmän tavallista ICA-lähikauppaa tuttuine valikoimineen. ”Tottakai toivon mahdollisimman monien löytävän tiensä myös pitkälle kierrokselle.”
Ainutlaatuisuus sallitaan
ICAn lähikauppakonsepti antaa kauppiaalle vapauden tehdä kaupastaan oman näköisensä. ”Meidän kauppamme on sijaintinsa vuoksi hieman eri lailla toteutettu ICA-lähikauppa. Olemme suunnitelleet lyhyen kierroksen asiakkaiden tarpeiden mukaiseksi, perus-ICA-lähikaupalla ei vastaavaa ole.”
Uhrström arvostaa sitä, että ICA antaa lähikauppiaalle ja -kaupalle mahdollisuuden olla ainutlaatuinen. Tavallisen ICA-lähikaupan pyörittäminen ei hänen kauppapaikallaan toimisi. Mitkä ovat Sergelin torin ICA-lähikaupan kilpailuvaltteja Tukholman ydinkeskustan runsaassa kauppa- ja ravintolatarjonnassa?
”Sijainti, saavutettavuus, valikoima ja työntekijät. Työntekijämme saavat asiakastutkimuksissakin paljon positiivista palautetta.”
Asiakkaat puolestaan arvostavat asioimisen yksinkertaisuutta ja helppoutta, hyvää valikoimaa ja kaupan keskeistä sijaintia.
Kauppias paljastaa, että asiakkaiden keskiostos on vähän alle 50 kruunua ja käsittää keskimäärin 3-3,5 tavaraa asiakasta kohti. Sen ostaa ja maksaa kassalla tai itsepalvelupisteessä aika nopsaan.
Sijainti miljoonakaupungin ytimessä tuo myös haasteensa, kuten järjestelmällisen näpistelyn ja huumekaupan vaikutuksia.
Monikulttuurisia elintarvikkeita
Kivenheiton päässä Sätran metroasemalta torin lähellä on pieni ICA-lähikauppa, jota Andreas Bylger on pyörittänyt kymmenen vuotta. Kauppa sijaitsee pienessä kauppakeskuksessa, mm. hedelmä- ja vihanneskaupan, aasialaisen ruokakaupan, itämaisen leipomon, irakilaisen ravintolan, tupakkakaupan ja valuutanvaihtopisteen naapurina. Ollaan Sätran esikaupunkialueella, noin viisitoista kilometriä Tukholman keskustasta etelään. Monikulttuurinen ympäristö heijastuu myös ICA-kaupassa.
”Meillä on maahanmuuttajataustaisille asiakkaillemme kohdistettuja tuotteita”, Andreas Bylger aloittaa.
Tarjontaa ja valikoimaa sopeutetaan asiakastutkimusten ja asiakkaiden toiveiden mukaan. ”Kyseessä voi olla erityisliha, gluteeniton tai laktoositon tuote tai tuotteen muu maku-, koko- tai merkkivariantti. Suurin osa toiveista pystytään toteuttamaan.”
Halpahintatuotteita näkyy myös. Ekologisuus on lyönyt läpi esikaupunkialueellakin ja myös vegaanituotteita kysytään aiempaa useammin. ”Yleensä trendit saapuvat lähiöihin myöhemmin.”
Hyllyillä näkyy paljon eri maiden tuotteita. Lihatiskistä löytyy lammasta ja halal-lihaa. Eksoottiset puolalaiset ja turkkilaiset juustot rikastuttavat tarjontaa juustotiskillä. Vieri vieressä hyllyllä ovat erilaiset ruokaöljyt ja riisipaketit, osa pakkauksista on tosi isoja. Useaa lajia pähkinöitä, siemeniä ja kikherneitä löytyy myös. Makeisten, kakkujen ja jälkiruokien ohessa mainittakoon Lähi-idän maista tuttu baklava-leivonnainen ja terveellinen seesamipasta.
Bylgerin mukaan ICAn suosittelema valikoima riittää 80-90-prosenttisesti, muu tarjonta on otettu hyllyyn asiakkaiden toivomuksesta. ”Meiltä löytyy melkein kaikki, mitä ihmiset tarvitsevat päivittäistarpeisiinsa. Valikoiman laajuudessa sen sijaan meillä on ehkä puutteita.”
Verrattuna ICA Supermarket-, ICA Kvantum- ja ICA Maxi -kauppoihin ICA-lähikaupat ovat pinta-alaltaan paljon pienempiä.
”ICA-lähikaupan idea on se, ettei asiakkaan tarvitse lähteä muualle ostoksille. Ja se, että olemme maahanmuuttajaystävällinen ruotsalainen kauppa. Näihin kahteen asiaan uskomme kivenkovaan.”
Sätran ICA-lähikaupasta voi ostaa myös postimerkkejä ja reseptittömiä lääkkeitä. ”Apteekkitavarat ovat hyvin suosittuja. Rajallisen valikoimamme myyntitilastojen kärjessä ovat särkylääkkeet.”
Andreas Bylger on kolmannen polven ICA-kauppias. Hän vaihtoi ICA-Supermarketista ICA-lähikauppaan kymmenisen vuotta sitten. ”Lähikauppa on vapaampi konsepti ja ICA-kauppiaalla on vähemmän velvollisuuksia ICAa kohtaan. Kauppias voi itse päättää valikoimastaan ja erikoistua oman alueensa tarpeisiin. Siitä minä pidän.”
Myös hyvä henkilökunta on a ja o. Ammattimainen ja ystävällinen palvelu tuo asiakkaat toistekin kauppaan ostoksille.
”Asiakkaat tuntevat meidät, sillä monet paikalliset asioivat meillä. Osaamme kuunnella asiakkaita ja auttaa heitä.”
Teksti Maria-Kaisa Jurva
Kuvat Erja Lempinen