K-kauppiasliitto lähetti 6.3.2013 kaikille kansanedustajille avoimen kirjeen, jossa se esittää lakiesityksen hylkäämistä tai palauttamista uudelleenvalmisteluun.
Lue kirje tästä.
07.03.2013
Eduskunnan talousvaliokunnan käsittelyssä on parhaillaan päivittäistavarakaupan alaa koskeva kilpailulain muutosesitys.
K-kauppiasliiton mielestä lakiesitys on kuluttajien edun vastainen, syrjii K-kauppiasyrittäjiä ja on vallitsevan EU:n oikeuskäytännön vastainen.
”Meidän jäätelökioski on monelle nuorelle ensikosketus työelämään. Siinä pääsee konkreettisesti näkemään ja kokemaan, mitä työnteko on”, kertoo kuopiolaisen K-Market Pirtin kauppias Keijo Ollikainen. Ronja Varis on yksi paristakymmenestä nuoresta, joita kauppias palkkaa kesätöihin.
Kyläkauppa on nykypäivänä paljon muutakin kuin vain ruokakauppa: se on kyläläisten olohuone, tärkeä työllistäjä ja monipuolisten lähipalveluiden tarjoaja.
”Ennen kaikkea tässä on kyse luonnon monimuotoisuudesta. Pörriäiset saavat niityn, missä voivat huilata, käydä syömässä ja jatkaa sitten matkaa”, kertoo K-Citymarket Lohjan kauppias Silja Törrönen. Hänen kauppansa pihalta poistettiin kurtturuusu ja kylvettiin kotoperäinen niitty tilalle.