K-Citymarket Lempäälä Ideaparkin kauppiaaksi tulee Mikko Valtonen, joka toimii tällä hetkellä kauppiaana K-Supermarket Hämeenkyrössä. Hän jatkaa nykyisessä kaupassaan kauppiaana, kunnes uusi K-Citymarket valmistuu.
”On hienoa päästä mukaan kasvavaan hypermarket-ketjuun. Uusi myymälä on houkutteleva haaste omalla kauppiasuralla. Kaupan avulla saamme Ideaparkin päivittäistavarakaupan uudelle, nykyaikaiselle tasolle ja yhdessä asiakkaiden kanssa rakennetun valikoiman kanssa siitä tulee mieleinen ostospaikka. Ensin pitää voittaa asiakkaiden luottamus ja sen jälkeen yllättää heidät aina uudelleen”, Valtonen sanoo.
Nykyisen kaupan asiakkaat ja henkilökunta saavat kauppiaalta kiitoksia: ”Tyytyväiset asiakkaat ja erinomainen henkilökunta ovat mahdollistaneet sen, että kauppiaana saan mahdollisuuden uudessa kauppapaikassa. Kiitos jo tässä vaiheessa, sillä yhteistyö vielä jatkuu! K-Supermarket Hämeenkyrö on noussut paikkakunnan ykköskaupaksi ja sillä on erittäin hieno tulevaisuus edessä. On ollut hienoa työskennellä osaavien ammattilaisten kanssa, jotka saavat asiakaspalvelusta positiivista palautetta viikoittain.”
Valtosen suunnitelmissa on rakentaa Lempäälän uudesta kaupasta pääostospaikka lähialueen asukkaille ja päivittäin ohikulkeville. Kaupassa asioi paitsi paikallisia, myös kauppakeskuksen asiakkaita Pirkanmaalta ja sen ulkopuolelta. Valtonen kertoo, että hänen tällä hetkellä luotsaamassaan K-Supermarket Hämeenkyrössä on Pirkanmaan alueen K-Supermarketien paras asiakastyytyväisyys, joka perustuu asiakastoiveiden toteuttamiseen ja erittäin hyvään asiakaspalveluun. Samalla linjalla on tarkoitus jatkaa myös Lempäälässä.
”Pääsen mukaan myymälän suunnitteluun hyvissä ajoin. Kaupassa näkyvät K-ruokakauppojen vahvuudet ja erotumme houkuttelevalla valikoimalla sekä sesongeilla. Haluamme tehdä asiakkaaseen vaikutuksen tärkeillä osastoilla.”
Valtonen on tottunut näkymään kaupan asioissa myös sosiaalisessa mediassa vahvasti ja haluaa jatkaa sen tekemistä uudessakin kauppapaikassa. Hän kertoo, että some on ollut kauppiasuralla helppo tapa kertoa kaupoista ja niiden vahvuuksista sekä viestiä asiakkaille tärkeistä asioista.
Mikko Valtonen on toiminut K-ruokakauppiaana vuodesta 2019. K-Citymarket Lempäälä Ideapark on hänelle kauppiasuran kuudes kauppapaikka. Valtonen valittiin vuoden 2023 K-Duuni-kilpailussa Vuoden työnantajakauppiaaksi.